Archiwalne wydarzenia Archiwalne wydarzenia

Powrót

Wielka Rodzinna Majówka z Leśnikami

Wielka Rodzinna Majówka z Leśnikami

W dniu 1 maja w Ogrodzie Dydaktycznym Izery Trzech Żywiołów miała miejsce Wielka Rodzinna Majowa, której organizatorem było Nadleśnictwo Świeradów.

Już po raz czwarty świeradowscy leśnicy szeroko otworzyli wszystkie bramy do swojej siedziby, aby każdy zainteresowany mógł spędzić z nimi ten słoneczny dzień.

Dla chętnych przygotowano mnóstwo atrakcji. W godzinach przedpołudniowych ruszyły liczne grupy na wycieczki po górach Izerskich. Ku radości organizatorów najliczniejsza okazała się grupa wybierająca się na Stóg Izerski, co jest dowodem na to, ze turystyka piesza jest wciąż bardzo popularna.

Rodziny z małymi dziećmi zdecydowały się na spacer Ścieżką Edukacyjną „Zajęcznik"  a rowerzyści i biegacze mogli podnosić swoje umiejętności pod okiem specjalistów na ścieżkach rowerowych Single-track oraz planowanych ścieżkach Run-track.

Około godziny 14:00 przyszedł czas na wspólną zabawę na pikniku.

Ekspozycję łowiecką zorganizowali myśliwi: z Komisji Promocji, Kultury, Edukacji i Etyki Łowieckiej z okręgu jeleniogórskiego, KŁ "Głuszec" Lwówek Śląski i KŁ "Wieniec" Świeradów-Zdrój.

Swoją ofertę edukacyjną przedstawili  pracownicy Nadleśnictwa Żmigród reprezentujący LKP Dolina Baryczy, którym towarzyszyli sokolnicy. 

W budynku Chata Drwala studenci Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego  w Poznaniu opowiadali o tegorocznej wyprawie do lasów amazońskich , z której to można było zobaczyć wystawę fotograficzną.  

Uczniowie LO w Mirsku zachęcali do poznawania mikroświata pod mikroskopami. Chętni mogli skorzystać z warsztatów fotograficznych. 

Najmłodsi z zapałem  wykonywali z leśnikami budki lęgowe dla ptaków oraz tworzyli prawdziwe dzieła z drewna.  Leśna brać opowiadała o torfowiskach izerskich, cietrzewiu i drewnie, jako surowcu odnawialnym.  

Miasto Świeradów-Zdrój ufundowało grochówkę, którą przygotowała Ochotnicza Straż Pożarna i w ciągu godziny ze strażackiego kotła wydała ponad 300 porcji. 

 Najwytrwalsi wieczorem udali się z ornitologiem do lasu aby  nasłuchiwać  sowy.

Nadleśnictwo Świeradów dziękuje wszystkim, dzięki którym piknik był tak różnorodny.

 

Tekst: Barbara Rymaszewska / Zdjęcia: Katarzyna Męcina, Marek Ślusarczyk, Janusz Snoch, Lubomir Leszczyński, Piotr Bojkowski