Archiwalne wydarzenia Archiwalne wydarzenia

Powrót

Teraz czas na Wielki Lubański Las i konkurs

Teraz czas na Wielki Lubański Las i konkurs

Czy dzisiejsi leśnicy zajmują się wyłącznie opieką nad lasem - tzw. gospodarką leśną, czy tylko wycinają drzewa, sadzą i chronią młody las ? Zdecydowanie nie. Lasy Państwowe oprócz typowej gospodarki leśnej realizują wiele zadań dodatkowych a jednym z nich jest dbanie o rozwój regionu, m.in. poprzez wspieranie turystyki, ale tej bezpiecznej dla przyrody.

W ramach tych ostatnich działań Nadleśnictwo Świeradów co roku odnawia istniejące lub buduje nowe tzw.  punkty turystyczne, czyli po prostu miejsca gdzie turyści lubią się zatrzymać by podziwiać wyjątkowe uroczysko leśne, napić się czystej, źródlanej wody czy po prostu przysiąść na ławce i - podumać w ciszy.  W tym roku przyszła kolej na Wielki Lubański Las i okolice samego Lubania - np. Uniegoszcz. Dzięki temu  pojawiło się  pięć nowych punktów turystycznych a łączna kwota budowy wszystkich to niemal 50  tysięcy złotych!

Gdzie znaleźć te miejsca ?   (numery odpowiadają odpowiednim miejscom zaznaczonym na mapie)
 

1. Źródełko Miłości w Ponikowie.

Wyjątkowe i być może zaczarowane miejsce znajdziemy w Zarębie (Ponikowo) na terenie leśnictwa Lubań (właściwie na końcu drogi z Ponikowa do lasu).   Przy "Źródełku Miłości" - bo taką nosi nazwę - od tego roku można usiąść i napić się świeżej wody prosto ze źródła.

fot. Katarzyna Męcina

KONKURS: Jaką ma ta woda moc ? Skąd się wzięła nazwa źródełka? To jest właśnie pierwsze zadanie dla Was. Do końca roku czekamy na Wasze propozycje. Napiszcie nam swoją wersję i stwórzmy razem legendę dla tego miejsca. Swoje propozycje wysyłajcie na adres: nadlesnictwo.swieradow@gmail.com lub swieradow@wroclaw.lasy.gov.pl.

2. Lipowa Chata.

Odbudowano niemal od podstaw drewniana wiatę z miejscem na ognisko do którego prowadzi zabytkowa aleja z ponad stuletnimi lipami. Po uzgodnieniu z miejscowym leśniczym (Leśnictwo Platerówka tel. 757221622 lub  603857189) można zorganizować ognisko w grupie dzieci lub innych miłośników lasu. Może uda się zaprosić na ognisko leśniczego znającego ten las jak własną kieszeń i potrafiącego o nim fantastycznie opowiadać ?

3. Wiata turystyczna przy wieży przeciwpożarowej na Liściastej Górze.

To jedno z ulubionych miejsc dzieci z Lubania gdzie razem ze swoimi opiekunami mogą biwakować poznając las i jego tajemnice. Tutaj również, po uzgodnieniu z leśniczym z Leśnictwa Przylesie (Tel. 757211296 lub 603857188, leśniczówka w Przylasku tuż przy drodze do Wielkiego Lubańskiego Lasu), można zorganizować biwak. Każdy wędrujący turysta może tutaj po  prostu odpocząć na jednej z bazaltowych gór. Nowa wiata została postawiona na fundamentach starej wieży.

fot. Przemysław Wojdyniak
Już niedługo pojawią się tam również tablice na których zobaczymy jak piękna jest okolica widziana z wieży.

4. Źródełko przy drodze asfaltowej Przylasek-Lubań.

Kolejne źródełko znajdziemy na terenie leśnictwa Platerówka. Niestety jego nazwy nikt nie pamięta. Każdy nazywa je po swojemu tak jak nasz leśniczy Kazimierz - nazwał je po prostu "Źródełko Kazimierza" (od imienia seniora leśniczego z Platerówki). W odbudowie źródełka pomagali osadzeni z Zakładu Karnego w Zarębie co z pewnością pomogło im odkryć sens powrotu do społeczeństwa.
KONKURS: I tu właśnie jest drugie zadanie. Na jeden z podanych wyżej adresów wyślijcie nam swoje propozycje na nazwę dla źródełka.

5. Wiata turystyczna w Uniegoszczy.

W samych środku tej miejscowości, w niewielkim lasku tuż przy zwyczajowym miejscu spotkań mieszkańców Uniegoszczy zbudowano niewielką wiatę obok której wkrótce mają powstać ławki i stoły. Miejsce jest odgrodzone i znakomicie się nadaje do zabaw dzieci a do utrzymania jego w czystości zobowiązali się okoliczni mieszkańcy.