Lista aktualności Lista aktualności

Interwencje leśno-zadrzewieniowe PS WPR 2023–2027

Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (PS 2023–2027)

Lasy odgrywają ważną rolę w procesie pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery i trwałego jego magazynowania w postaci węgla w biomasie drzewnej. Dodatkowo wspomagają różnicowanie krajobrazu i są miejscem bytowania wielu gatunków flory i fauny oraz kanałami migracji zwierząt dziko żyjących. Na potrzebę zwiększenia różnorodności biologicznej lasów wskazuje się również w Unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030, stanowiącej element realizacji Europejskiego Zielonego Ładu.

Z tego względu w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (PS 2023–2027)
wspierane są m.in. następujące interwencje leśno-zadrzewieniowe:

10.11. Zalesianie gruntów rolnych,

10.12. Tworzenie zadrzewień śródpolnych,

10.13. Zakładanie systemów rolno-leśnych,

10.14. Zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych,

8.8. Premie z tytułu zalesień i zadrzewień oraz systemów rolno-leśnych.


Powyższe interwencje ze względu na swoją specyfikę są do siebie zbliżone. Interwencja Zalesianie gruntów rolnych przewidziana jest do gruntów rolnych charakteryzujących się niską przydatnością dla rolnictwa, stanowiących potencjalny obszar dla zakładania upraw leśnych, jak również kształtowania struktury krajobrazu obszarów wiejskich. Z kolei interwencja Zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych dotyczy lasów prywatnych w wieku 11–60 lat, które wymagają znaczących nakładów w celu utrzymania ich w dobrej kondycji. Wsparcie w ramach tej interwencji przyznawane jest na inwestycje polegające na wprowadzaniu nasadzeń w istniejących lasach, przy uwzględnieniu lokalnych warunków siedliskowych, środowiskowych i klimatycznych danego obszaru, w celu wzrostu różnorodności biologicznej, a także zwiększenia sekwestracji dwutlenku węgla z atmosfery. Wsparciem objęte jest też wykonywanie cięć
pielęgnacyjnych, które przyczyniają się do zwiększania odporności drzewostanów na zmiany klimatyczne.

Interwencja Tworzenie zadrzewień śródpolnych prowadzi do urozmaicenia krajobrazu rolniczego, wspomaga utrzymanie równowagi ekologicznej na obszarach wiejskich, stanowiąc miejsce bytowania i bazę pokarmową dla wielu organizmów.

W ramach PS 2023–2027 przyznawane będzie również wsparcie na Zakładanie systemów rolno-leśnych. Jest to nowy rodzaj inwestycji, niewdrażanej dotychczas w Polsce, w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Systemy rolno-leśne to sposób użytkowania gruntu rolnego, na którym drzewa lub krzewy są zintegrowane z uprawą rolną na tym samym obszarze. Jest to wielofunkcyjne użytkowanie gruntu przynoszące korzyści środowiskowo-klimatyczne.

Wszystkie interwencje leśno-zadrzewieniowe przyczynią się do realizacji:

  • ogólnokrajowego celu ujętego w Krajowym programie zwiększania lesistości, polegającego na zwiększeniu lesistości Polski do 33% w roku 2050;
  • założeń Europejskiego Zielonego Ładu, w tym Unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030;
  • planu działania, zawartego w Nowej strategii leśnej UE 2030, dotyczącego zasadzenia co najmniej 3 mld dodatkowych drzew w UE do 2030 roku.