Lista aktualności Lista aktualności

Ścieżki rowerowe Singltrek

Ścieżki Singltrek pod Smrkiem są unikatowym projektem w Europie Środkowej. To w przemyślany sposób zaprojektowana sieć leśnych ścieżek dla rowerzystów, wijących się pomiędzy drzewami i wśród leśnych polan, które są budowane i utrzymywane według ścisłych zasad przy maksymalnym poszanowaniu okolicznej przyrody.

Singltrek (Single Track) - są to naturalne ścieżki rowerowe  o maksymalnym nachyleniu 5 proc., szerokości do 1 m, zlokalizowane w Świeradowie-Zdroju, w masywie Zajęcznika i wokół Czerniawskiej Kopy oraz po stronie czeskiej w  Nowym Mieście pod Smrkem.

System ścieżek ma długość ponad 20 kilometrów po stronie polskiej (w tym ponad 8 km wybudowanych przez Nadleśnictwo Świeradów) i łączy się ze ścieżkami po stronie czeskiej (ponad 57 km). W miejscach, w których przejazd byłby utrudniony wybudowano mostki, kładki i przejazdy. Cała sieć ścieżek była budowana w trzech etapach i obecnie oferuje ponad 80 km jazdy pełnej frajdy.

Ścieżki są jednokierunkowe i rozróżnione kolorystycznie według trudności, podobnie jak nartostrady. Rowerzysta, w zależności od swoich możliwości, może wybrać różnej długości trasę. Każdy wybierze coś dla siebie, zarówno zupełnie początkujący, jak i doświadczony kolarz. Ścieżki są przeznaczone do bardzo dynamicznej jazdy, a pomimo to są bezpieczne.

Projekt jest wspólnym dziełem gmin Świeradów-Zdrój, Nové Město pod Smrkem, Lázně Libverda, Frýdlant oraz Nadleśnictwa Świeradó-Zdrój i Lasów Czeskiej Republiki i został dofinansowany ze środków finansowych Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej ČR – PR 2007 – 2013.

STRONY PROJEKTU:

http://singletrack.pl/

http://www.singltrekpodsmrkem.cz/pl/

SUKCESY:

2011 - Według międzynarodowej organizacji IMBA jedna z 7 najlepszych destynacji MTB na świecie.

2013 - Czesko-polski singltrek pod Smrkem w Górach Izerskich, którego współtwórcą jest Nadleśnictwo Świeradów, zwyciężył w kategorii „Turystyka transgraniczna i międzynarodowa" w szóstej edycji konkursu "Polska Pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich", zorganizowanym przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.