Lista aktualności Lista aktualności

Las to przygoda na wyciągnięcie ręki. Leśnicy na Festiwalu NG

Właśnie zakończyło się wrocławskie święto miłośników wypraw, tych dalekich i tych całkiem bliskich. Przez trzy dni (od 11 do 13 października) w Dolnośląskim Centrum Filmowym podczas Festiwalu Podróżników można było spotkać poszukiwaczy przygód i wielbicieli podróży.

Podczas trzeciej edycji festiwalu nie mogło zabraknąć leśników, tym bardziej, że można było uczestniczyć w rozmowach o atrakcjach, jakie czekają na turystów w polskich lasach.

Dagny Nowak-Staszewska z Nadleśnictwa Karnieszewice i Adam Gełdon z Nadleśnictwa Spychowo wygłosili festiwalową prelekcję „Jak przeżyć w lesie… przygodę, czyli o surwiwalu, spotkaniach z drapieżnikami i mocy roślin”. Podczas spotkania z Dagny Nowak-Staszewską słuchacze odkrywali rośliny, które rosną w polskich lasach, a z Adamem Gełdonem podążyli tropem wilków i poznali tajemnice tych pięknych zwierząt. Leśnicy zachęcali również do wypraw do lasu, gdyż tylko wtedy można poczuć rytm natury.

Już podczas festiwalu goście mogli przekonać się, jak różnorodne są polskie lasy. Okoliczne, dolnośląskie lasy z ich ofertą turystyczną i singletrackami prezentowało  Nadleśnictwo Świeradów (RDLP we Wrocławiu). Odwiedzający mogli spróbować wirtualnego zjazdu tymi trasami przy użyciu okularów VR, poznać modele ścieżek rowerowych i biegowych, obejrzeć zdjęcia przyrody z lasów Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Sudety Zachodnie”. O atrakcjach tamtych terenów opowiadali leśnicy: Barbara Rymaszewska, Krzysztof Magierecki, Piotr Suś i Jakub Lisowski. 

Ci, którzy już w czasie festiwalu chcieli poznać sekrety lasu i jego mieszkańców mogli również obejrzeć „Zadziwiający świat chrząszczy” i „Lasy bagienne”, filmy urzekające pięknymi przyrodniczymi zdjęciami, oraz klip przyrodniczy.

Leśnicy w ramach festiwalu prezentowali swoje opowieść obok tak znanych i rozpoznawalnych podróżników jak Adam Bielecki, Tomasz Michniewicz, Krzysztof Starnawski, Kamila Kielar, Mateusz Waligóra, Joanna Lamparska, Michał Cessanis, Maciej Wesołowski, Marek Arcimowicz, Marcin Zaborowski czy autorów blogów podróżniczych Busem Przez Świat i Globstory.

W tym roku podczas trzech dni festiwalu, który odwiedziło 4,5 tys. osób, odbyło się aż 27 prelekcji, które gwarantowały różnorodność tematów.

Festiwal Podróżników NG to cykl wydarzeń w całej Polsce, podczas których zaproszeni goście inspirują, zachęcają do poznawania świata i pokazują nieoczywiste pomysły na podróżowanie.

Lasy Państwowe wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego były partnerem organizowanego przez National Geographic wydarzenia.