Lista aktualności Lista aktualności

RunTrack - ścieżki biegowe

Runtracki są nowatorskim projektem w Polsce oraz w Europie. Powstały w lasach w okolicach Świeradowa-Zdroju. To zaprojektowana sieć leśnych ścieżek dla biegaczy i pieszych, które są budowane i utrzymywane według ścisłych zasad przy maksymalnym poszanowaniu okolicznej przyrody. Ścieżki wiją się pomiędzy drzewami i wśród leśnych polan, a ich odcinki połączone są istniejącymi drogami leśnymi. Ścieżka tworzy pętlę, gwarantującą powrót w miejsce startu.

TROCHĘ HISTORII

Pomysł na Runtracki pojawił się już tak naprawdę w 2014 roku, kiedy zostało zorganizowane spotkanie w hotelu Interferie w Świeradowie-Zdroju z inicjatywy ówczesnego dyrektora. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Lasów Państwowych, Gminy Świeradów i stowarzyszeń biegaczy. Tam padła pierwsza propozycja utworzenia tras biegowych na terenie Gór Izerskich. Powstały wstępne ustalenia, które nie zostały jednak zrealizowane.

Rok później, po konsultacjach oraz niejako za namową osób biegających ze Świeradowa i okolic, Nadleśnictwo Świeradów podjęło decyzję o odtworzeniu części starych, przedwojennych szlaków turystycznych, które łączą ze sobą drogi leśne, a które po wyznaczeniu trasy tworzą pętle, na których można było utworzyć trasy biegowe.

Wyznaczanie tras rozpoczęło się jesienią 2015 roku i polegało przede wszystkim na wielokrotnych wizytach w terenie w celu określenia dokładnego przebiegu trasy, określeniu miejsc ewentualnych kolizji ze ścieżkami rowerowymi oraz drogami leśnymi oraz określeniu sposobu zmniejszenia ryzyka kolizji. Wyznaczanie trwało do wiosny 2016 roku. Prace tzw. budowlane, ziemne ruszyły wczesną jesienią 2016 i trwały około 3 miesięcy. Wiosną 2017 pierwsza trasa o długości 5km została wyznaczona w terenie przy pomocy słupków i dedykowanego oznaczenia. Otwarcie ścieżek miało miejsce w maju 2017 roku podczas Wielkiej Majówki organizowanej co roku przez Nadleśnictwo Świeradów. 

Więcej o naszych ścieżkach na stronie http://runtrack.pl/