Wydawca treści Wydawca treści

Położenie Nadleśnictwa Świeradów

Nadleśnictwo Świeradów leży na Dolnym Śląsku w południowozachodnim zakątku Polski, w pobliżu granicy z Czechami i Niemcami.

Obszar nadleśnictwa jest bardzo zróżnicowany pod względem przyrodniczym i geograficznym - zaczynając od porośniętych borami świerkowymi Gór Izerskich (pow. 1100m n.p.m.) od południa, do Pogórza Izerskiego na północy (200 m n.p.m.) z bogatymi lasami mieszanymi. O wyjątkowości obszaru stanowią wyjątkowo ostry lokalny klimat z częstymi i silnymi opadami śniegu i niskimi temperaturami (na Hali Izerskiej do -38 st. C), niespotykane nigdzie indziej torfowiska górskie, których wiek sięga 10 tys. lat oraz rzadkie gatunki zwierząt, które tu występują pomimo wysokiego rozwoju cywilizacyjnego.
 

Góry Izerskie są atrakcyjne z powodu niezwykłej historii regionu, pełnej ścierania się wielu kultur (czeskiej, niemieckiej, śląskiej, łużyckiej i innych), walońskich poszukiwaczy złota, rycerzy-rabusiów, myśliwych i kłusowników i zagubionych w górach wiosek z ich tajemniczymi mieszkańcami.
 

W latach 80-tych XX wieku Góry Izerskie były miejscem największej klęski ekologicznej w Europie, kiedy wskutek nieprzemyślanej działalności człowieka doszło do śmierci lasu na kilku tysiącach hektarów. Dziś, dzięki ciężkiej pracy leśników, las wrócił w Góry Izerskie a powietrze i woda są kryształowo czyste.